Jaworzno – zwyczaje i tradycje

W świetlicy szkolnej nie tylko można wziąć udział w zajęciach plastycznych, tanecznych, odrobić zadanie domowe. Świetliczaki wraz z opiekunami panią Martą Adamczyk i Anetą Baran 20 października wzięły udział w warsztatach pt. „Jaworzno, zwyczaje i tradycje” które odbyły się w Bibliotece Miejskiej w Jaworznie.Uczniowie obejrzeli prezentacje o kulturze, zwyczajach, które  panowały w Jaworznie. Dzieci mogły również przymierzyć tradycyjne stroje Krakowskie.
Marta Adamczyk

Spotkanie z Patrycją Włodarczyk

Pani Patrycja jest utalentowaną biegaczką na wysokim szczeblu urodzoną i mieszkającą w Jaworznie. Mimo przygotowań do zbliżających  się Mistrzostw świata pani Patrycja Włodarczyk znalazła czas na spotkanie w Naszej Szkole, które odbyło się  21.10.2016r. Świetliczaki spotkały się
z panią Patrycją, która opowiedziała o swojej przygodzie ze sportem. Nasz gość również pokazał zdjęcia  i medale zdobyte na różnych zawodach. Pani Patrycja 23.10.2016r. bierze udział w Mistrzostwach Świata Masters w Pearth w startach na 5000m, 10000m oraz 2000 m z przeszkodami. Dziękujemy pani Patrycji za spotkanie pełne ciepła i życzymy wszystkiego dobrego w mistrzostwach.
Marta Adamczyk

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY „BĄDŹ AUTOREM SWOJEJ KARIERY” 2016r.

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery odbywał się pod hasłem  „Bądź autorem swojej kariery”, w  ramach którego 18 października  uczennice klasy III b Julia Ochman, Oliwia Mach, Alicja Wysocka  reprezentowały szkołę na IV Międzygimnazjalnym Konkursie Zawodoznawczym  pt; „Moja kariera” organizowanym w Gimnazjum nr 9 w Jaworznie. Celem konkursu było:  zaangażowanie młodzieży do działań z zakresu preorientacji zawodowej, zachęcenie młodzieży do planowania własnej ścieżki kariery edukacyjnej i zawodowej, popularyzacja wiedzy z zakresu problematyki kształtowania edukacyjno – zawodowej, przybliżenie zagadnień ze świata zawodów, pracy, pobudzanie aktywności i kreatywności, zachęcenie młodzieży gimnazjalnej do poznania świata zawodów oraz środowiska pracy różnych profesji. 19 października odbyła się w Zespole Szkół nr 3 prelekcja „Moja kariera” prowadzona przez doradcę zawodowego Ochotniczego Hufca Pracy  Panią Annę Tekieli oraz pośrednika pracy Panią Ewę Chmielewską. Na prelekcji przedstawiono uczniom temat dotyczący kreatywności oraz  kariery zawodowej.

Aleksandra Szydlik

Szóstoklasiści w Chełmie Śląskim

„Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż
Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”

W myśl tego chińskiego przysłowia 12 i 13 października 2016r. uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 10 pod opieką nauczycieli Magdaleny Harmaj, Urszuli Likus i Agnieszki Knapik – Palian wzięli udział w dwudniowych warsztatach ekologicznych w Chełmie Śląskim. Podczas zajęć, które miały charakter stacjonarny i terenowy uczniowie mieli możliwość poszerzenia
i ugruntowania swojej wiedzy z zakresu ekosystemu lasu i jeziora. Uczniowie niewątpliwie pogłębili znane im już ze szkoły informacje z botaniki, poszerzyli słownictwo, a podczas spacerów mogli podziwiać  jesienną przyrodę. Niewątpliwie tego typu zajęcia w doskonały sposób potrafią łączyć ze sobą naukę, zabawę i wypoczynek.

W ramach zajęć biologicznych odbyła się również wycieczka do Rezerwatu Hodowli Żubrów w Pszczynie Jankowicach. Uczniowie na własne oczy mogli podziwiać te niezwykłe

i piękne zwierzęta. Obejrzany film i prelekcja pracownika spotkały się wśród uczniów z dużym zainteresowaniem.

Zwieńczeniem naszego wyjazdu jest gazetka przygotowana przez uczniów z grupy reportersko – dziennikarskiej oraz komputerowej. Znajdują się w niej zdjęcia z wycieczek, zajęć na terenie ośrodka oraz krótkie opisy ciekawych i pięknych przyrodniczo miejsc.

 Magdalena Harmaj

W objęciach Uranii

We wtorek 18 października 2016 roku uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 7 pod opieką nauczycieli: Magdaleny Harmaj i Renaty Janikowskiej, jak co roku uczestniczyli w wycieczce do miejsca niezwykłego i obdarzonego szczególna magią – Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Planetarium to powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Głównym celem wycieczki było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania astronomią oraz przyszłością Układu Słonecznego. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych Planetarium. Uczniowie zwiedzili obserwatorium astronomiczne, w którym mieli okazję zobaczyć największą w Polsce lunetę. Niestety zachmurzone niebo uniemożliwiło bezpośrednią obserwację Słońca. Następnie na stacji klimatologicznej wysłuchali bogato ilustrowanej prelekcji na temat składników pogody oraz zjawisk pogodowych zachodzących w troposferze. Mogli zobaczyć jak wyglądają przyrządy pomiarowe wykorzystywane na stacjach meteorologicznych. Dowiedzieli się również na jakiej podstawie określa się klimat danego terenu oraz w jaki sposób technologia komputerowa ułatwia pracownikom naukowym dokonywanie pomiarów oraz ich udokumentowanie. I w końcu najbardziej oczekiwane przez uczniów zajęcia – na sali projekcyjnej, na której pod ogromną kopułą za pomocą aparatury planetarium z zapartym tchem uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach. Pod niebem planetarium, które wiernie naśladuje rzeczywisty firmament, uczniowie obserwowali zmieniający się na ich oczach obraz nieba w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych.  Mogli popatrzeć na niebo oczami starożytnych uczonych oraz ugruntować swoją wiedzę za pomocą nowoczesnej technologii.

Uczniowie mieli okazję wzbogacić nie tylko wiedzę, ale także pobudzić swoją wyobraźnię i zaspokoić naturalną ciekawość świata.

 

                                                                                                                         Magdalena Harmaj

Nasze sukcesy w biegach przełajowych

W dniu 11 października odbyły się Masowe Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowało aż 41 uczniów w kategoriach wiekowych od 2007 do 2001. Podium wywalczyli: Oliwier Jarzynka – 2 miejsce w kat. 2007 Konrad Wąs – 3 miejsce w kat. 2007 Eryk Mansfeld – 3 miejsce w kat. 2002. W pierwszej dziesiątce znaleźli się uczniowie: Martyna Drabik, Sara Jóźwik, Oliwia Lekstan, Sara Zelek, Natalia Kasperkowicz. Wszystkim pozostałym dziękujemy za udział i podjętą walkę na trasie biegu.

Krzysztof Bednarek

Dzień Chłopca u maluszków

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
Że kiedy wrzesień kończy się,
Od najmłodszego aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Chłopaka.”

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola np.: o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Mamy i Taty, czy też świętujemy urodziny i imieniny. W Przedszkolu Miejskim nr 3 równie ważne jest także Święto Chłopców, które corocznie obchodzimy 30 września. W tym dniu w grupie „Biedroneczek” odbyła się uroczystość z okazji tego święta.  Dziewczynki i panie złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Nie zabrakło zabaw i pląsów przy muzyce                     z użyciem balonów przy których wszyscy świetnie się bawili. Po wesołej zabawie czekał na wszystkich  uczestników słodki poczęstunek, a dla samych chłopców małych mężczyzn medale „Super Chłopaka”.

                          Anna Gurbisz

Biedroneczki w bibliotece

W piątkowe przedpołudnie, 30 września Miejską Bibliotekę Publiczną – filia Szczakowa w Jaworznie odwiedziły najmłodsze dzieci  z grupy „Biedroneczki” uczęszczające do  Przedszkola Miejskiego nr 3.  Wizyta miała charakter zapoznawczy z biblioteką, książkami oraz jej pracownikami. Dla zdecydowanej większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Trzylatki spotkały  się z ciepłym i życzliwym powitaniem przez pracowników biblioteki pani Henryki Głodek  i pani Anny Borkowskiej. Na początek panie bibliotekarki zapoznały trzylatków z zasadami przebywania w bibliotece. Podczas wizyty  dzieci również dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Przedszkolaki miały okazję w formie zabawy zwiedzić całą bibliotekę, „bajkowym pociągiem” przejść pomiędzy regałami, aby obejrzeć księgozbiory.Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Nasze małe przedszkolaki wysłuchały między innymi wierszy Juliana Tuwima. Warto wspomnieć, że wiersze tego autora to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na nudę i poprawę nastroju. Słuchając je dziecko poznaje zwierzęta, rośliny, warzywa. Dowiaduje się jak powstają przedmioty, jak mówią ptaki, jak wyglądają i działają różne rzeczy. Na dodatek wiedza ta podana jest w bardzo atrakcyjny i pełen humoru sposób. Przedszkolaki zachowywały się wzorowo, zadawały wiele pytań, oraz obiecały, że wkrótce odwiedzą bibliotekę ponownie.

                                                                                             Anna Gurbisz

Projekty edukacyjne w Gimnazjum nr 7

Oto lista TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH  realizowanych w kl.2 gimnazjum w II semestrze roku szkolnego 2016/2017:

1.Cztery łapy- współpraca ze schroniskiem zwierząt w Chełmku .

 Opiekun : mgr Zofia Pocztowska

2. Nasza szkoła z tego słynie , że w niej życie dobrze płynie.       

Opiekunowie : mgr  Katarzyna Machaj

3. Nasze szkolne Centrum Kopernika.

Opiekunowie: mgr Beata Jelonek ,     mgr Urszula Proksa

4.Pozytywne strony gier komputerowych.

Opiekun : mgr Piotr Budak

5.Zdrowe żywienie – dieta młodego sportowca.

 Opiekunowie : mgr Sławomir Gołba ,  mgr Maciej Budka

6.Podążaj za marzeniami.

Opiekunowie : mgr Agata Foltyn –Krawiec