W objęciach Uranii

We wtorek 18 października 2016 roku uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 7 pod opieką nauczycieli: Magdaleny Harmaj i Renaty Janikowskiej, jak co roku uczestniczyli w wycieczce do miejsca niezwykłego i obdarzonego szczególna magią – Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Planetarium to powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Głównym celem wycieczki było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania astronomią oraz przyszłością Układu Słonecznego. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych Planetarium. Uczniowie zwiedzili obserwatorium astronomiczne, w którym mieli okazję zobaczyć największą w Polsce lunetę. Niestety zachmurzone niebo uniemożliwiło bezpośrednią obserwację Słońca. Następnie na stacji klimatologicznej wysłuchali bogato ilustrowanej prelekcji na temat składników pogody oraz zjawisk pogodowych zachodzących w troposferze. Mogli zobaczyć jak wyglądają przyrządy pomiarowe wykorzystywane na stacjach meteorologicznych. Dowiedzieli się również na jakiej podstawie określa się klimat danego terenu oraz w jaki sposób technologia komputerowa ułatwia pracownikom naukowym dokonywanie pomiarów oraz ich udokumentowanie. I w końcu najbardziej oczekiwane przez uczniów zajęcia – na sali projekcyjnej, na której pod ogromną kopułą za pomocą aparatury planetarium z zapartym tchem uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach. Pod niebem planetarium, które wiernie naśladuje rzeczywisty firmament, uczniowie obserwowali zmieniający się na ich oczach obraz nieba w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych.  Mogli popatrzeć na niebo oczami starożytnych uczonych oraz ugruntować swoją wiedzę za pomocą nowoczesnej technologii.

Uczniowie mieli okazję wzbogacić nie tylko wiedzę, ale także pobudzić swoją wyobraźnię i zaspokoić naturalną ciekawość świata.

 

                                                                                                                         Magdalena Harmaj