Akcja sprzątania świata

Dzielne przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 wzięli udział w tegorocznej „28. Akcji Sprzątania świata – Polska”. Tegoroczne hasło akcji to: „Myślę, więc nie śmiecę”. Posprzątana została okolica szkoły, droga do szkoły, teren wzdłuż rzeki oraz pobliski lasek. Sprzątali mali i duzi! Brawo!

W poszczególnych grupach wiekowych w różny sposób propagowano i rozwijano również w inny sposób edukację ekologiczną.

W przedszkolu odbyła się pogadanka, podczas której przedstawiono dzieciom Ilustracje czystego lasu ze zwierzętami oraz pełnego śmieci bez zwierząt. Wyświetlono również film edukacyjny dla dzieci pt.: ” Czysto, ładnie i bez śmieci”, powiedziano w jaki sposób segregujemy śmieci i dlaczego, czytano list od Pszczółki (materiał, który był dołączony), która prosi o pomoc w posprzątaniu lasu. Na koniec odbyło się wyjście do lasu i sprzątanie śmieci przy jednoczesnym segregowaniu do odpowiednich worków.

W klasach 1-3 w ramach edukacji przyrodniczej poruszono temat zanieczyszczeń środowiska oraz zasady segregowania śmieci, oglądano filmy edukacyjne o roślinach i zwierzętach występujących w poszczególnych warstwach leśnych. Rozmawiano o walorach spędzania wolnego czasu w czystym lesie. Pojawiły się plakaty promujące dbanie o środowisko oraz miejsca, w których można miło spędzić czas. Zasady segregowania przypomniano na tablicy interaktywnej oraz w grze planszowej.

W klasach 4-8 podczas lekcji wychowawczych uczniowie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w grze matematyczno – przyrodniczej. Zadania dotyczyły zeszłorocznej zbiórki odpadów w Polsce, należało odczytać informacje z wykresów, map, a także policzyć procenty. Zbierano przy tym śmieci, które ostatecznie trafiły do odpowiednio oznaczonych pojemników. Przypomniano zasady segregowania odpadów.

Dziękuję Wszystkim dzieciom, uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w tegoroczną akcję Sprzątania świata! Ziemia jest tylko jedna i my na niej żyjemy, powinniśmy o nią dbać już od najmłodszych lat.

                                                                                              Koordynatorzy: Urszula Proksa i Aneta Kowalczyk