TECHNIKA WOKÓŁ NAS

Powiatowy konkurs techniczny

 „TECHNIKA WOKÓŁ NAS”

 23 kwietnia 2018r. uczniowie z klasy 3a Michał Tarabuła, Jakub Bąk oraz uczeń klasy 2b Jakub Miga zdobyli trzecie miejsce w konkursie „Technika wokół nas” oraganizowanym przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie. Celem konkursu jest rozbudowanie zainteresowań technicznych uczniów, uświadamianie i podkreślanie roli kształcenia technicznego oraz przygotowanie do zawodu. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas wykonywania różnych zadań praktycznych w pracowniach: mechaniki pojazdowej, obróbki ręcznej materiałów, budowlanej, montażu elektrycznego i montażu elektronicznego. Uczniowie wykazali się sporymi zdolnościami manualnymi, sprawnie wykonywali przydzielone im zadania. Otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Europejski Tydzień Szczepień

 

W dniach 23-29 kwietnia 2018 roku obchodzimy XIII edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która jest realizowana i koordynowana przez kraje na poziomie lokalnym, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.

Głównym celem tej inicjatywy, której patronują również Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup osób. Obchody tego tygodnia mają także zachęcać do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień i podnosić zaufanie publiczne w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach osób kwestionujących konieczność i bezpieczeństwo szczepień. Czytaj dalej

Laserowe zmagania

W dniu 18 kwietnia klasa Va wraz z wychowawcą Krzysztofem Bednarkiem i opiekunem Krzysztofem Wadowskim wybrali się do Laserowego Centrum Rozrywki LASERHOUSE w Sosnowcu. Wszyscy spędzili aktywnie czas sprawdzając swoje umiejętności w laserowym labiryncie oraz na Arenie rywalizując w określonych grupach.:) Czytaj dalej

Warsztaty w muzeum – żydowskie wycinanki.

Dnia 19.04 klasa 1b miała okazję gościć w muzeum na warsztatach „Żydowskie wycinanki”. Pierwszaki mogły obejrzeć różne eksponaty kultury żydowskiej i dowiedzieć się ciekawych rzeczy, m.in. co to jest TORA, SYNAGOGA, SZABAT, HAROSET. Nasze pierwszaki zaciekawione historią i eksponatami nie mogły uwierzyć ile jest kultur. Atrakcją dla dzieci były warsztaty z wycinanek. Nożyczki do rąk i zaczęła się przygoda z wycinankami. Pierwszaki zachwycone, a panie wychowawczynie dumne. 🙂 Czytaj dalej

„Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.”

Dnia 20 kwietnia uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Kokoszką udali się do biblioteki w Szczakowej. Chwile spędzone z książką to wspaniały czas na relaks, rozmowy o ważnych sprawach oraz czas na rozwijanie różnorodnych umiejętności. Tym razem było to spotkanie z lekturą A. Frączek


„Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Julian Tuwim znany jest głównie jako autor Zosi Samosi, Lokomotywy. W lekturze dzieci poznały jak ciekawą i pełną pasji( bzików) osobą był Julek już od najmłodszych lat.
Uczniowie poznali także świat roślin i zwierząt, którymi pasjonował się Julian Tuwim. Mieli okazję zamienić się na chwilę w małych naukowców. Pod okiem Pań w bibliotece wykonali ciekawy eksperyment, wysłuchali fragmentów książki oraz ułożyli samodzielnie obrazek z puzzli, odgadując z jakiego wiersza Juliana Tuwima pochodzi. Lekcja w bibliotece bardzo się wszystkim podobała. Zachęcamy do przeczytania książki, a paniom w bibliotece dziękujemy za tak miłe spotkanie.

Fasolki w 1b

Pierwsza klasowa hodowla fasoli w klasie 1b, dzięki której uczniowie mogli zaobserwować kolejne etapy wzrostu rośliny, poznać jej części oraz dowiedzieć się czego potrzebuje do życia, by zdrowo rosła. Lekcja z przyrody zdana na szóstkę! Kolejnym etapem będzie sadzenie fasolek do ziemi w przydomowych ogródkach.

Warsztaty przyrodnicze „Wesoły Uniwersytet” w Pszczółkach

Warsztaty przyrodnicze „Wesoły Uniwersytet” w Pszczółkach
Mleczna, orzechowa, gorzka, nadziewana masami, biała i wiele innych. Kto z nas nie lubi czekolady? 12 kwietnia grupa „ Pszczółek” obchodziła „Święto Czekolady”. Tego dnia w naszej grupie odbyły się warsztaty przyrodnicze organizowane przez Wesoły Uniwersytet pt. „Kakaowiec i nie tylko. Smakołyki natury”. Dzieci dowiedziały się, z czego powstaje czekolada oraz w jaki sposób się ją wytwarza. Przedszkolaki poznały nazwy różnych orzechów i środowiska, w którym rosną, a także nauczyły się je rozróżniać . Podsumowaniem warsztatów była degustacja przepysznej belgijskiej czekolady z fontanny. Pszczółki zrozumiały również, że spożywana w dużych ilościach czekolada może szkodzić zdrowiu, natomiast umiar w jej jedzeniu pozwoli się im cieszyć dobrym samopoczuciem.

Wizyta w piekarni BA-JA.

Biedroneczki z wizytą w piekarni BA- JA

I tym razem maksyma, że nie ma to jak dobry sąsiad, okazała się słuszna. Nasi sąsiedzi to znakomici piekarze, którzy do wypieku wkładają oprócz niezbędnych składników również i serce. Zaprosili nas do swojej piekarni, aby pokazać jak w tradycyjny sposób wypieka się chleby, bułki i ciasteczka. To spotkanie stało się świetną okazją do rozmowy o zawodzie piekarza, sposobach wypieku, mące, jej rodzajach i różnych pysznych dodatkach potrzebnych w piekarni.
Zaraz po wejściu przywitał nas wspaniały zapach, to cynamon mieszał się z miodem
Czytaj dalej

Zajęcia otwarte

Zajęcia otwarte w grupie BIEDRONECZEK

Każdy rodzic jest ciekaw jak jego dziecko radzi sobie w przedszkolu, gdy drzwi sali zamykają się. Stało się to powodem dla którego zaprosiłam 16 kwietnia do nas w gości mamy i tatusiów moich wychowanków. Jest to doskonały moment dla każdego rodzica, aby móc zobaczyć jak jego pociecha radzi sobie w grupie rówieśniczej. Jak pracuje, bawi się, czy ma kolegów.
Dzieci jak zwykle spisały się wzorowo, a moje drogie mamy z ochotą obserwowały postępy dzieci.