Wycieczka do Tarnowa

DSC_068829 maja br. wyróżnieni za osiągnięcia w nauce uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnej wycieczce do Tarnowa wraz ze Szkołą Podstawową nr 8 i 13. Chociaż całość rozciągnęła się niemal do 15 godzin, tego dnia nie było ani chwili nudy. Pierwszym punktem obfitującego w atrakcje planu było obejrzenie „Panoramy siedmiogrodzkiej” (a dokładniej tylko jej fragmentów, gdyż, jak dowiedzieli się uczniowie w czasie wykładu, gigantyczny obraz (1500x12000cm) spotkał los częsty dla ówczesnych panoram, czyli bezlitosne pocięcie na pojedyncze obrazy, które rozeszły się po świecie). Następnym przystankiem były dawne koszary wojskowe, w których znajduje się obecnie Izba Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Lekcja historii wzbogacona warsztatami wybijania w miedzi ryngrafów i produkcji ulotek propagandowych dobrze zapadła w pamięci uczestnikom wycieczki, czego dowodził konkurs z fantami przeprowadzony w drodze powrotnej. Nawet na najtrudniejsze pytanie dotyczące wcześniejszej lekcji szybko znajdowała się odpowiedź. Zanim jednak przyszedł czas powrotu, wędrowców czekał marsz leśnymi ścieżkami śladami frontu z czasów I Wojny Światowej i kolejna pouczająca lekcja historii nad mogiłami żołnierzy. Chociaż od tamtych wydarzeń dzielą nas pokolenia, są one cenną nauką i przykładem okazania szacunku każdej ze stron konfliktu, o czym świadczy inskrypcja na jednym z monumentów „Bohaterowie szturmowali to wzgórze bronione przez bohaterów”. Wygrani czy przegrani – wszyscy dzielnie stawali ramię przy ramieniu, aby walczyć w obronie swych bliskich. Ostatnim przystankiem przed powrotem do domu była stadnina koni w Klikowej, gdzie oprócz przepięknych wierzchowców znaleźć można bogate zbiory zabytkowych dorożek. Po pokazie jazdy i przechadzce na końskim grzbiecie odbyło się pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, aby z pełnymi brzuchami i uśmiechami na ustach wrócić szczęśliwie do Jaworzna. Bardzo dziękujemy za wsparcie w organizacji wycieczki jaworznickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oraz Tarnowskiemu Oddziałowi Jazdy im. V Pułku Strzelców Konnych.

DSC_0667
DSC_0683
DSC_0690
DSC_0696
DSC_0709
DSC_0726
DSC_0727
DSC_0760
DSC_0770
DSC_0772