W kwietniu Naukowe Koło „Planeta Odkrywców” poznało postać kolejnego polskiego wynalazcę – Stefana Drzewieckiego.
Uczniowie poznali dzieciństwo, rodzinę, zainteresowania, podróże i przyjaciół Stefana (Dmitrij Mendelejew, Gustaw Eiffel). Zapoznali się również z jego największymi wynalazkami, a były to: samolot z samoczynnym urządzeniem stabilizującym, tunel aerodynamiczny, okręt podwodny o napędzie elektrycznym, kilometromierz dla pojazdów konnych i pociągów, dromograf, czyli urządzenie, które samoczynnie rysuje kurs płynącego statku. Drzewiecki jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej.
W czasie kilku zajęć nasi naukowcy poznali węzły żeglarskie, wykonali liczne doświadczenia: podwodne wynalazki, balonowe odrzutowce, nurek Kartezjusza, Czytaj dalej
Archiwum dnia: 06/05/2018
W świecie roślin …
W świecie roślin PM nr 3
„BIEDRONECZKI”
Kolejne spotkanie, w cyklu tematycznym, dla mojej grupy poruszało tematykę roślin. Rozmawialiśmy o sposobach upraw i hodowli wybranych, co ciekawszych, a zarazem popularnych gatunków. Mieliśmy okazje zobaczyć zdjęcia wybranych roślin wraz z komentarzem dotyczącym tego, co z nich otrzymujemy. Nastąpiła też degustacja słonecznika, dyni i jaj pestek, rodzynek.
Druga część spotkania rozpoczęła się od filmu edukacyjnego dotyczącego roślin o trochę innych zwyczajach żywieniowych, od roślin owadożernych, zasiedlających ubogie, kwaśne gleby i czerpiące związki azotu z upolowanych owadów. Przyniosłam też dla moich wychowanków żywe eksponaty i tak dzieci zobaczyły muchołówkę, rosiczkę i kapturnicę, nazwanych kolejno: „Malwinka”, „Rozia” i „Bolek”. Omówiliśmy ich wygląd, warunki hodowli i sposoby karmienia. Nastąpił też pokaz karmienia roślin, który zapierał dech w piersiach dzieci.
Joanna Łęgowska
BIEDRONECZKI I TEATR
BIEDRONECZKI I TEATR
Poniedziałkowe do południa jak się okazało to świetny moment, aby zaprosić do nas gościa. Tym razem była to Pani Kasia, która na co dzień pracuje w TEATRZE, SZTUK w Jaworznie, a przyjechała do nas, żeby pokazać jak pracuje się w teatrze zaprezentować nam swój teatrzyk i razem z dziećmi stworzyć własne przedstawienie. Dzieci mogły zaprezentować swoje własnoręcznie wykonane kukiełki w małym teatrzyku, wszyscy otrzymali gorące oklaski za występ. Po zakończonych zajęciach dzieci z wartko rozbudzoną wyobraźnią namówiły mnie na kontynuowanie dzieła Pani Kasi i my też bawiliśmy się w teatr jeszcze długo…. Za to wszystko dziękujemy Pani Kasi z TEATRU SZTUK i drugiej Pani Kasi Wilkosz Grześkowiak za zorganizowanie zajęć.
Joanna Łęgowska
„Dzień Książki w Pszczółkach”
„Dzień Książki w Pszczółkach”
Książki są skarbnicą wiedzy. Dawniej były bardzo kosztowne, dziś są dostępne dla każdego. Już wśród najmłodszych wzbudzają zainteresowanie, zazwyczaj zachwycając pięknymi obrazkami. Podobnie jak chłopcy, tak i dziewczynki z ochotą sięgają po wydania książkowe. Lubią je przeglądać, poznawać budowę książki, wypowiadać się o tym co w niej widzą. Chętnie wchodzą w rolę bibliotekarzy i księgarzy. Pamiętając przy tym, że o każdą książkę należy dbać. W związku z Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich – corocznie organizowanym w celu promocji czytelnictwa, 25 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu miało miejsce kolejne, spotkanie autorskie z pisarką poczytnych książek dla dzieci panią Ewą Musiorską. W spotkaniu, uczestniczyły wspólnie dzieci z najstarszych grup. Choć mali czytelnicy znają wiele książek pani Ewy, ich serce zaskarbiły sobie „ Ptasie samochwały” i „Czarodziejskie nuty”, których historię poznały na aktualnym spotkaniu. Grupa Pszczółek odwiedziła również w tym dniu bibliotekę szkolną , w której pracuje Urszula Likus odwiedzająca naszą grupę w ramach „ Poranków czytelniczych”. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego warto czytać książki, że przenoszą nas do wielu ciekawych miejsc, pobudzają wyobraźnię i pomagają rozwiązywać kłopoty są źródłem informacji. Na zakończenie pani z biblioteki zaprosiła dzieci we wrześniu, aby się do niej zapisały. Obie panie zdobyły sympatie Pszczółek. Drodzy Rodzice czytajmy dzieciom, bo każda książka to czekający na odkrycie nowy świat!!!! Czytaj dalej