Tydzień Języków Obcych

Europejski Tydzień Języków Obcych  w Zespole Szkół nr 3 w Jaworznie 26 września – 30 września  2016

26 września w całej Europie obchodzony jest  Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w naszej szkole będzie miało miejsce wiele interesujących wydarzeń, które odbędą się podczas lekcji języków obcych w ciągu całego tygodnia od 26 do 30 września.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Europejskiego Tygodnia Języków w Zespole Szkół nr 3.

Czym jest Europejski Dzień Języków (EDJ)?

Jest to dzień, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie. Europejski Dzień Języków został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu i od tamtej pory jest obchodzony corocznie 26 września.

Dlaczego obchodzimy Europejski Dzień Języków?

  • aby ukazać znaczenie nauki języków w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia międzykulturowego,
  • aby promować różnorodność językową i kulturową Europy,
  • aby propagować uczenie się przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią.

Harmonogram Tygodnia Języków Obcych

26 września – 30 września 2016

 

DZIEŃ

AKTYWNOŚĆ

ODPOWIEDZIALNY

PONIEDZIAŁEK

 

– Przebrania uczniów w kolory flag krajów europejskich

 

 

– Multimedialny Quiz o językach- klasy 3 gim.

 

p.A.Odrzywołek – 2 lekcja

p. M. Wojnar-Wysocka- 4 lekcja

 

p. B.Kasperkowicz

p.J. Błachuta

WTOREK – Quiz j. niemieckiego- klasy 2 i 3 gimnazjum

– Projekt ’Zwierzątka”- klasy 4 SP

p. M. Wojnar-Wysocka

 

p.A.Odrzywołek

p. B.Kasperkowicz

 

ŚRODA – Logogryf ang.-niem. (kody) klasy 1 gim.

– „Z jakiego języka pochodzi słowo?”- kl.5 SP

p.A.Odrzywołek

p.J. Błachuta

p.A.Odrzywołek

p. B.Kasperkowicz

 

CZWARTEK -plakaty (kraje niemieckojęzyczne) 1,2,3 klasa gim.

-Lekcje kulturowe –London –klasy 6 SP

p. M. Wojnar-Wysocka

 

 

p. A.Odrzywołek

p. J. Błachuta

 

PIĄTEK -Przysłowia w różnych językach , zagadki językowe- klasy 2 gim.

 

p. B.Kasperkowicz

p .J. Błachuta

Ponadto :

  • plakaty promujące EDJ
  • w klasach 1-3 SP zabawy językowe, kalambury
  • oraz wiele innych niespodzianek

Zapraszamy do zabawy!!!

Nauczyciele języków obcych

Sukcesy naszych trampkarzy!

W dniu 17.09.2016 r. o godzinie 15.00 na boisku w Gromcu drużyna trampkarzy prowadzona przez trenera Sławomira Gołbe, której barw bronią uczniowie naszej szkoły wygrała swój pierwszy mecz ligowy 5-4. Mimo, że po pierwszych 15 minutach spotkania nasi piłkarze przegrywali już 0-4, to ich Szczakowski charakter pozwolił im na odrobienie strat i w końcowej fazie spotkania potrafili zadać decydujący cios strzelając gola na 5-4.
Skład: Kołodziej Piotr,Palikij Dawid,Kruczek Adam,Duc Sebastian,Kopacz Natalia, Tarabuła Michał,Matuszewski Martin,Matejko Szymon, Kośmider Mikołaj,Cetera Dominik,Miliński Krystian.

S. Gołba

Sprzątanie Świata i sukces naszych gimnazjalistów!

16 września nasza szkoła, jak co roku, uczestniczyła w Sprzątaniu Świata pod hasłem: „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Geosfera” odbyły się warsztaty recyklingowe, fizyczne, ogrodnicze, gra terenowa, oraz konkurs na najlepszy plakat.
Klasa 3b gimnazjum wykonała plakaty ekologiczne natomiast w grze terenowej reprezentowały nas dwie drużyny:
Szkoła Podstawowa: Sara Jóźwik, Paulina Kępka, Tobiasz Jóźwik, Inga Adamczyk.
Gimnazjum: Natalia Pułtorak, Daniel Bulak, Jakub Bąk, Szymon Matejko, Michał Tarabuła.
Uczniom z gimnazjum po zaciekłej walce udało się wywalczyć III miejsce! Gratulujemy!

Z. Pocztowska

Międzynarodowy Dzień Kropki

„Kropka” to tytuł książeczki dla dzieci, której autorem jest Peter Reynolds. Jej bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti, która rysując kropkę odkrywa w sobie talent i postanawia go rozwijać. Ta optymistyczna historia, przetłumaczona na ponad 20 języków i wydana również alfabetem Braille’a, stała się 3 lata temu inspiracją do zorganizowania po raz pierwszy Międzynarodowego Dnia Kropki – czyli święta kreatywności i promowania talentów na całym świecie. W tym roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach tego sympatycznego dnia. Na zajęciach jęz. angielskiego dzieci obejrzały animowany film o Vashti, nauczyły się piosenki „Everyone’s good at something”, a także projektowały własne kropki – czyli kolorowe mandale. Ale działo się dużo więcej!

Jakiego symbolu nabiera kropka i jak interpretują to nasi uczniowie mogliśmy się przekonać poznając wyniki przeprowadzonej w szkole ankiety. Będąc dzieckiem kropka kojarzyła mi się z lecącą prosto do gorącego słońca czerwoną biedronką. I tak jak kiedyś ja, tak uczniowie spostrzegają kropkę.
W ich oczach rodzaje kropki mogą być różne, ale niekoniecznie czarne. Wolą je kolorowe, przybierające różnorodne kształty tak, jak postrzegają swój mały, dziecięcy świat. Co można z nich wyczarować małymi rączkami? Pomysłów jest wiele, ale ja wybiorę tylko te – dla mnie najciekawsze: Myszka Miki, medal, słońce i tradycyjnie biedronkę w roli głównej.

Zdawałoby się, że kropkę najczęściej można spotkać w szkole, otóż nie. Uczniowie wcale nie spotykają jej w szkole, dostrzegają ją wszędzie, a najczęściej tam, gdzie się poruszają. Do jej znalezienia w naszym rzeczywistym świecie potrzebują wzroku, ale też widzą ją za pomocą dotyku, jak osoby niepełnosprawne. Jednocześnie wiedzą, że kropki  są w alfabecie Braille’a, który staje się bardziej dostępny i wciąga w nieznany im jeszcze świat. Co ciekawe, kropka ma dużo symboli i znaczeń. Czy takie było przesłanie tej genialnej kropki? Cóż, czas pokaże jaki będzie ona miała zasięg. Ja już teraz postawię kropkę nad i – i skończę stawiając czarną kropkę w swym dużym dorosłym świecie.

A. Szklarczyk, A. Odrzywołek