DZIEŃ DYNI

We wtorek 27 października wychowankowie przedszkola z najmłodszej i najstarszej grupy czynnie uczestniczyli w Święcie Dyni.

Ten dzień w przedszkolu rozpoczął się bardzo gwarnie i wesoło. Dzieci, które z wielką ochotą przekraczały próg przedszkola, z dumą paradowały w pomarańczowych strojach nawiązujących do postaci dyni.
Wspólna zabawa rozpoczęła się od wysłuchania wiersza o głównej bohaterce dnia, jej pochodzeniu oraz wartościach odżywczych.
Nie każdy bowiem ma świadomość, że dynia to warzywo, które zawiera dużo witamin i składników mineralnych, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu.
Najmłodsze przedszkolaczki z grupy „Biedroneczek” wzięły udział w licznych zabawach integracyjnych z dziećmi z grupy najstarszej „Kubusia Puchatka”. Niewątpliwą atrakcją był wspólny poczęstunek i degustacja ciasta dyniowego oraz konkursy i zabawy z wykorzystaniem dyni. W repertuarze całej uroczystości królowały utwory z dynią w roli głównej. Dzieci w trakcie tego wyjątkowego dnia mogły dać upust również swojej wyobraźni w kąciku plastycznym. Każdy chętny przedszkolak według własnego pomysłu ozdabiał papierową dynię wykorzystując do tego celu dyniowe pestki.
Ten wyjątkowy czas upłynął wszystkim w radosnym nastroju o pomarańczowym zabarwieniu!

Anna Gurbisz
Anna Pederska
Joanna Łęgowska

List do Św. Mikołaja

Krótka historia o tym jak grupa Kubusia Puchatka wysłała list do Św. Mikołaja

  Nadszedł wreszcie ten wyczekiwany moment i dzieci z grupy Kubusia Puchatka postanowiły z pomocą Pani napisać list do Mikołaja. Oto jego treść:

 

Drogi Święty Mikołaju!!!

Piszą do Ciebie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaworznie (Polska)

z grupa Kubusia Puchatka. Od ostatniego listu minęło już trochę czasu,

za niedługo wszyscy będziemy mieć po 6 lat.

Urośliśmy i trochę spoważnieliśmy,

ale ciągle jesteś dla nas bardzo ważny Św. Mikołaju.

Prosimy Cię, w tym roku, o dwa prezenty: o pierwszy proszą dziewczęta,

które chciałyby duży domek dla lalek, a chłopcy proszą o statek.

Z góry dziękujemy i liczymy na szybkie spotkanie:

Dzieciaki

 

Wspólnie zaadresowaliśmy kopertę i wyruszyliśmy na pocztę, kupić znaczek i wrzucić list do skrzynki.

 

Dzień Niepodległości

13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazjii Dnia Niepodległości. Nie zabrakło poezji i pieśni patriotycznych, a na zakończenie humorystycznego wiersza „Kocham Cię Polsko!”

Urodziny

Kolejnym naszym solenizantem był Gabryś Michałek, który swoje urodziny obchodził 23.11.2015. Gabrysiowi życzymy Wszystkiego Najlepszego, wiele uśmiechu i radości każdego dnia.

DZIEŃ MISIA W GRUPIE „PSZCZÓŁEK”

Każdego roku dzieci z naszego przedszkola obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasze „Pszczółki” odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie miały okazję poznać najsłynniejszego polskiego misia – Misia Uszatka. Dzieci oprócz planowanego wyjścia do biblioteki bawiły się z misiami i wykonały prace plastyczną – poduszeczkę, która wpasowała się w tygodniowy temat krawcowej.

„Dzień Jeża” w grupie „Pszczółek”

Dzień 10 listopada jest dniem gdzie głównym bohaterem jest jeż. Z tej okazji „Pszczółki” obchodziły „Dzień Jeża”. Po rozmowach na temat życia i zwyczajów tych małych ssaków, dzieci wybrały się do biblioteki szkolnej gdzie pani Urszula Likus przeczytała bajkę i wiersz o Jeżu. Bardzo podobała się dzieciom bajka o Jeżu Kleofasie. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał jabłko z jeżykiem. Po powrocie do sali dzieci wykonały pracę plastyczną. Dzień ten pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W dniu 03.11.2015 roku uczniowie klas: 6a, 6b, 4b wraz z wychowawcami, uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Muzeum powstałe na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, to miejsce, w którym lotnicze dziedzictwo prezentowane jest w swojej oryginalnej postaci i w swoim naturalnym środowisku.
Dla uczniów była to okazja do zapoznania się z historią lotnictwa w nowej, nieznanej formie – przez spotkanie z przewodnikiem, obejrzenie samolotów, śmigłowców, szybowców , motoszybowców i silników lotniczych oraz wejście do wnętrza samolotu i kabiny pilotów czy próbę swych umiejętności na symulatorze lotów. Przez bezpośrednią bliskość z maszynami, zapach olejów, smarów i paliwa lotniczego przenieśli się wszystkimi zmysłami w świat dotychczas dla nas niedostępny, a jakże pociągający.
Ponadto zobaczyli tymczasową wystawę Max Planck Science Tunnel wskazuje ona na główne trendy XXI wieku. To podróż po najważniejszych obszarach badań podstawowych, od początków wszechświata, podziwu nad wyjątkowością ludzkiego mózgu, aż do wizji zrównoważonych źródeł energii.

Joanna Kukuła

Spotkań w bibliotece ciąg dalszy …

Kolejny z cyklu naszych spotkań w bibliotece została poświęcona zawodowi listonosza i pracy na poczcie. Dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały bajki o listonoszu i projektowały swój własny znaczek pocztowy.

Podczas ostatniego spotkania rozmawialiśmy na temat postaci z bajek. Odbył się quiz bajkowy dzieci słuchały bajki czytanej przez Panią. Tworzyliśmy również pracę plastyczną przy użyciu pasteli suchych. Tego dnia każde dziecko wyszło z biblioteki z medalem „znawcy bajek”.
Joanna Łęgowska

Grupa Kubusia Puchatka w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

Dnia 20.10.2015r. grupa Kubusia Puchatka wybrała się na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach na lekcje muzealną pt: „Praca z obrazami”.

Gdy dotarliśmy na miejsce oczom dzieci ukazał się nowoczesny budynek. Weszliśmy do środka. Odszukaliśmy naszą przewodniczkę i  po krótkim zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi w muzeum przeszliśmy do sali wystawowej, którą wypełniały obrazy w pięknie zdobionych ramach , pejzaże, portrety, martwa natura. W pierwszej części spotkania dzieci dostały zdjęcia reprodukcji obrazów z zadaniem znalezienia różnic ukrytych na fotografiach. Zwracaliśmy też uwagę na  kolory, czas w jakim obraz został namalowany i inne szczegóły. W dalszej części Pani zaproponowała dzieciom szukanie właściwego obrazu po zaprezentowanym fragmencie. Kolorowaliśmy też wybrane dzieło sztuki i układaliśmy puzzle będące kopią jednego z obrazów. Po takiej wyczerpującej lekcji postanowiliśmy zwiedzić muzeum. Zobaczyliśmy część wystawy poświęconą sztuce współczesnej, m.in. malarstwie abstrakcyjnemu. Oglądaliśmy też wystawę strojów teatralnych i operowych. Na zakończenie zobaczyliśmy panoramę Katowic wjeżdżając szybem kopalnianym na taras widokowy. Cały wyjazd był dla dzieci ogromnym przeżyciem. Za najlepszą rekomendacje naszego wyjazdu uważam zapowiadany przez dzieci powrót, ale następnym razem z rodzicami.

Joanna Łęgowska