Odlotowa lekcja

 

28 października wszyscy uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w „Odlotowej lekcji”. Zawitały do nas:
– Koko- największy puchacz europejski,
– Simoon – sowa płomykówka,
– Harry – jastrząb Harisa,
– Rudek – pustułka europejska,
– Asian – puszczyk brunatny – azjatycka sowa leśna,
– Dodo – puszczyk zwyczajny,
– Luk – raróg górski, zwany w sokolnictwie lanerem.
Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach tych pięknych, drapieżnych ptaków. Największe emocje wzbudziły pokazy lotu, w które zaangażowani byli uczniowie jak i nauczyciele.
Wizyta ptaków w naszej szkole będzie na pewno długo zapamiętana. Więcej informacji nt. oglądanych ptaków można znaleźć na stronie: http://www.ptaszyniec-odlotowelekcje.pl/

Europejski Dzień Języków Obcych

Jak co roku reprezentacja Gimnazjum nr 7, tym razem w składzie: Ola Brandys, Dominika Liszka, Nicol Rugała, Julka Boba, Weronika Kokoszka, Patrycja Strzelczyk oraz pani Agnieszka Odrzywołek, gościła w Instytucie Goethego i British Council w Krakowie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.

 

Spotkanie z leśniczym

 

Dnia 15 października 2014r klasy IIIa i IIIb aby lepiej utrwalić treści przyrodnicze dotyczące lasu zdobyte na zajęciach wybrały się na wycieczkę do lasu oraz na  spotkanie z panem leśniczym. Podczas pieszej wędrówki  po lesie dzieci  zapoznały się z pracą leśniczego, dowiedziały się jakie zwierzęta oraz jakie rośliny występują na terenie naszego lasu.  Pan leśniczy pokazał nam czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiedział o przygotowaniach zwierząt do zimy. Dowiedzieliśmy się dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane i zobaczyliśmy jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki.  Możliwość bezpośredniego kontaktu dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, rozpoznawały znane gatunki roślin, wsłuchiwały się w odgłosy lasu. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne.

Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za spotkanie, które było bardzo ciekawą lekcją przyrody.

Barbara Tabor

Małgorzata Knapik

Otrzęsiny gimnazjalistów

Długo czekaliśmy na ten dzień. Wreszcie uroczyście możemy ogłosić, że uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi Gimnazjalistami! Jak powiedziała przewodnicząca szkoły, Wiktoria, „do tej pory jedną nogą byli jeszcze w podstawówce, drugą powoli wkraczali do gimnazjum”. Nadszedł dzień otrzęsin. Zaprosiliśmy klasy pierwsze na salę gimnastyczną, gdzie musieli udowodnić, że potrafią sprostać zadaniom stawianym przez starszych kolegów. Przedstawiciele klas zmierzyli się w trzech konkurencjach. Musieli na czas zjeść herbatniki, odgadnąć po zapachu przyprawy i z pełną buzią pianek wymówić trudne wyrazy. Uczniowie spisali się znakomicie. Klasa pierwsza „b” o krok wyprzedziła kolegów z klasy pierwszej „a”, za co przeciwnicy nagrodzili ją brawami. Cieszymy się, ze mogliśmy powitać w naszych murach tak dzielnych kolegów, mamy nadzieję, że czas spędzony z nami będzie dla nich niezapomniany.

II Międzygimnazjalny Konkurs Zawodoznawczy

 

23 października 2014r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczennice klasy II a wzięły udział w II-im Konkursie Zawodoznawczym –  „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy”  w Gimnazjum nr 3 w Jaworznie. Celem konkursu było:  zaangażowanie młodzieży do działań z zakresu preorientacji zawodowej, zachęcenie młodzieży do planowania własnej ścieżki kariery edukacyjnej       i zawodowej, popularyzacja wiedzy z zakresu problematyki kształtowania edukacyjno – zawodowej, przybliżenie zagadnień ze świata zawodów, pracy, pobudzanie aktywności i kreatywności, zachęcenie młodzieży gimnazjalnej do poznania świata zawodów oraz środowiska pracy różnych profesji.