Twórczość Henryka Magnuskiego

Czy bawiliście się kiedyś walkie – talkie? Naukowe koło Planeta Odkrywców podczas 4 zajęć poznało twórczość Henryka Magnuskiego, wynalazcy m. in. właśnie krótkofalówki . W 1939 r. Henryk został wydelegowany do Nowego Jorku w celu poznania amerykańskich działań w dziedzinie radioodbiorników. Niestety, wybuch wojny uniemożliwił Magnuskiemu powrót do ojczyzny. Dzięki pracy w koncernie GMC (dzisiejsza Motorola) dostał możliwość skonstruowania stacji radiowych dla wojska – rozpoczęło się od tzw. „handie-talkie” inaczej SCR-536, aparatu radiowego umożliwiającego komunikację w promieniu jednej mili.


W czasie zajęć uczniowie przeprowadzili „walkę na argumenty” wskazując pozytywne cechy krótkofalówki i smartfona. Jednogłośnie zdecydowali, że krótkofalówka, wytrzymuje dłużej na naładowanej baterii, łatwiej oszczędzać baterię, nie potrzebuje ładowarki, tylko wymienne baterie, nie potrzebuje operatora sieci i ma zasięg wszędzie, nawet w jaskini i gęstym lesie. Młodzi naukowcy przeprowadzili również wiele doświadczeń obrazujących fale mechaniczne, ze szczególnym uwzględnieniem fal dźwiękowych.