Zajęcia o Kazimierzu Funku

Kazimierz Funk – polski odkrywca witamin, to kolejny bohater, którego postać i twórczość poznali nasi naukowcy ze szkolnego koła „Planeta Odkrywców”. Pierwszą witaminę B1 Funk wyodrębnił z otrąb ryżowych. Słowo witamina pochodzi od łacińskich słów: „vita” – łac. życie i „amine” – związek chemiczny zawierający grupę aminową. Wykazał on również, że brak witamin w diecie powoduje awitaminozę, która może być przyczyną wielu chorób: krzywicy, szkorbutu czy pelagry. Kazimierz Funk był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny oraz chemii.


Zajęcia naukowe koła klasy 5b rozpoczęły się już podczas wychowania fizycznego. Uczniowie mieli owocową rozgrzewkę, a także owocowe zawody. Podczas zajęć dodatkowych pilnie zdobywali wiedzę na temat witamin, jak prawidłowo powinno się odżywiać, jakie korzyści daje spożywanie warzyw i owoców. Nie zabrakło elementu

eksperymentalnego, gdzie zadbano o higienę słonia 😉 .Wykonano „pastę dla słonia”, „zegar jodowy”, gniotki z mydła i mąki ziemniaczanej. Na koniec w zabawie „Jesteśmy lekarzami” sporządzali recepty, w których mieli za zadanie wybrać odpowiednią, do dolegliwości witaminę, a następnie określić produkty do spożycia, aby uzupełnić jej niedobory.