„Planeta Odkrywców”

Zajęcia Naukowego Koła klasy 5b „Planeta Odkrywców” o Janie Szczepaniku rozpoczęły się filmem „Wynalazek Jana Szczepanika – Tajemniczy strych”, który możecie również oglądnąć: Jan Szczepanik   „Polski Edison” – Jan Szczepanik był autorem kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, barwnego tkactwa i innych. W 1897 roku opatentował telektroskop – urządzenie służące przesyłaniu ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem na odległość.  Nazywany prekursorem dzisiejszej telewizji, w 1918 – 1925 opracował system filmu barwnego. Stworzył także maszynę tkacką, fotografię barwną i kamizelkę kuloodporną.

Młodzi naukowcy podczas zajęć poznali postać Jana Szczepanika, dowiedzieli się kto to jest wynalazca, co to jest patent, rozwiązali krzyżówkę z hasłem „telewizor”. W grupach zaprojektowali własne wynalazki: kapelusz, kawiarkę i pompkę do balonów.

Nie lada frajdą było oglądanie bajek na archiwalnym, w dzisiejszych czasach diaskopie (czyli projektorze obrazkowym). Kliszę z obrazkami bajki uczniowie włożyli do urządzenia i przesuwali pokrętłem, by móc w ten sposób przeskoczyć do następnej klatki/następnego obrazka. Na zakończenie wykonano doświadczenia: wybuch wodoru w bańkach mydlanych oraz rozkład nadtlenku wodoru z efektownym białym dymem.

Polecamy również filmy edukacyjne z dziedziny chemii, fizyki i biologii: film edukacyjny

IMG_4999