13 Festiwal Katowice Dzieciom

Przedszkole Miejskie nr 3 otwierało „13 Festiwal Katowice Dzieciom”

17 października 2018 r. odbyło się otwarcie 13 Festiwalu Katowice Dzieciom, w katowickim Teatrze Ateneum przy ul. 3 Maja. W tym wydarzeniu udział wzięły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr. 3 w Jaworznie z grup „Żabek” i „Pszczółek” z wychowawczyniami . Dzieci uczestniczyły w premierze spektaklu pt. „Lenka” przedstawionym przez aktorów z Białostockiego Teatru Lalek. Pośród zaproszonej publiczności, składającej się z naszych przedszkolaków i jurorów, na widowni zasiadało grono międzynarodowych gości i przedstawicielka władz Pani Marzeny Szuby- zastępczyni Prezydenta miasta Katowice.


Spektakl oceniał sześcioosobowy skład sędziowski złożony z dwóch, równolicznych grup dzieci i dorosłych, co wskazywałoby na kryteria oceny, której podlegały nie tylko walory rzemiosła artystycznego, ale także reakcja najmłodszej publiczności, wszak sztuka teatralna adresowana była do dzieci i dzieciom miała się podobać. Początkowo nieco wystraszone przedszkolaki przekroczyły progi teatru i zasiadły na widowni. Jednak nad wyraz szybko oswoiły się z nowym miejscem i okolicznościami, do tego stopnia aby nie przejmować się obecnością „śmietanki” znamienitych gości. Podczas części oficjalnej wtórowały owacją a nasza najmłodsza Matyldzia wraz z Paniom Marzeną Szubą otwarły cały festiwal.
Gdy zgasły światła a na scenie pojawili się aktorzy „Lenka” porwała nasze serca. Historia małej dziewczynki, która lubi rysować i ma swojego ukochanego króliczka, wesoła, ambitna, ale nie zawsze wszystko się jej udaje. W zetknięciu się z nowymi wyzwaniami, grą w klasy czy kręceniem hula hop, poniosła porażkę, a rówieśnicy nie szczędzili jej śmiechu. Lenka znalazła jednak wsparcie i miłość u boku chłopca na hulajnodze. Cały przekaz i historie animowali aktorzy za pośrednictwem lalek. Sztuka została wyreżyserowana i zagrana w sposób niezwykle sugestywny. Każdy gest i układ był dopracowany do tego stopnia, że nie odczuwało się braku dialogów, które w tej formie utrudniałyby odbiór. Historia miejscami zabawna a momentami wzruszająca, poruszyła zapewne nie tylko dzieci, ale także dorosłych można było bowiem odnieść wrażenie, że tytułowa Lenka zabiera nas do swojego małego świata.