„Koło naukowców” poznaje Stefana Drzewieckiego.

W kwietniu Naukowe Koło „Planeta Odkrywców” poznało postać kolejnego polskiego wynalazcę – Stefana Drzewieckiego.
Uczniowie poznali dzieciństwo, rodzinę, zainteresowania, podróże i przyjaciół Stefana (Dmitrij Mendelejew, Gustaw Eiffel). Zapoznali się również z jego największymi wynalazkami, a były to: samolot z samoczynnym urządzeniem stabilizującym, tunel aerodynamiczny, okręt podwodny o napędzie elektrycznym, kilometromierz dla pojazdów konnych i pociągów, dromograf, czyli urządzenie, które samoczynnie rysuje kurs płynącego statku. Drzewiecki jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej.
W czasie kilku zajęć nasi naukowcy poznali węzły żeglarskie, wykonali liczne doświadczenia: podwodne wynalazki, balonowe odrzutowce, nurek Kartezjusza, peryskop, a także mieli okazję poznać i przypomnieć sobie zagadnienia z lekcji chemii i fizyki:
– różne gęstości cieczy – kolumna gęstości, lampa lawa;
– zasadę naczyń połączonych;
– prawo Pascala – ramię hydrauliczne, zasada działania podnośnika hydraulicznego;
– prawo Archimedesa – zmierzyli siłę wyporu za pomocą siłomierza i inne.