O kinie na zajęciach „Planety Odkrywców”.

Kazimierz Prószyński, to bohater kolejnych spotkań koła naukowego „Planeta Odkrywców”. Podczas kilku zajęć uczniowie poznali twórczość i życie polskiego wynalazcy, który od dziecka interesował się „ożywionymi obrazami”. Był on wynalazcą wielu rewolucyjnych maszyn i bez nich nie byłoby dziś zapewne kina, np.: pleograf, aeroskop, kinofon, oko i inne. Aeroskop, to na przykład pierwsza na świecie ręczna kamera, bardzo popularna na całym świecie, a kinofon, to pierwsza kamera nagrywająca dźwięk.
Uczniowie wykonali ciekawe doświadczenia ściśle związane z kinematografią. Skonstruowali zoetrop wykorzystujący efekt stroboskopowy, stworzyli animację poklatkową typu „flip-book” z piętnastu karteczek, dowiedzieli się, jak działa aparat fotograficzny (camera obscura) oraz samodzielnie wykonali kalejdoskop.
Młodzież bawiła się również w “teatr cieni” oraz nakręcilła własny film. Cienie tworzone były na różne sposoby: rękami, cienie kukiełek na patyczkach oraz własnymi postaciami.
Na końcowych zajęciach wypróbowany został własny projector z pudełka po butach oraz lupy. Wszyscy zasiedli na naszych szkolnych, wygodnych pufach, zajadali popcorn i oglądali wcześniej nakręcony film.