Jasełka Szczakowskie w V Aktach na scenie teatralnej Domu Kultury w Szczakowej

W środę 24 stycznia br. na scenie teatralnej Domu Kultury w Szczakowej mieliśmy okazję obejrzeć Jasełka Szczakowskie w V Aktach wystawione przez uczniów klas IV Zespołu Szkół nr 3 pod kierunkiem swoich wychowawców: Joanny Kukuły, Magdaleny Ossysek i Piotra Budaka.
Jasełka Szczakowskie w V Aktach, autorstwa Piotra Budaka, opowiadają po raz kolejny dobrze nam znaną historię narodzin Jezusa Chrystusa, ale z zupełnie innej perspektywy. Autor przygotowując swoją sztukę połączył z klasycznymi jasełkami jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych historii bożonarodzeniowych –Opowieść Wigilijną Charlesa Dickensa. Z niej zaczerpnął pomysł bożonarodzeniowych duchów, które jednak nie nawiedzają Ebenezera Scrooge’a, a Jezuska opowiadając mu, jak wyglądał świat przed jego przybyciem, co jego narodziny dały ludzkości oraz jak święta zmieniały się na przestrzeni wieków. Jezusowi objawili się kolejno: Pastuszek, Archanioł Gabriel, św. Mikołaj z Miry (biskup) oraz jego dzisiejszy komercyjny odpowiednik, Santa Claus. To właśnie ostatni Duch i to, co sobą symbolizuje był głównym przesłaniem Szczakowskich Jasełek – ukazanie dzisiejszego wypaczenia magii świat, w których miejsce miłości i dzielenia się dobrem zajęły sklepowe promocje i wyścigi o najdroższe prezenty, nie zostawiając miejsca dla samego solenizanta – nowonarodzonego Jezusa. Poruszony widokiem przedświątecznej gorączki w supermarkecie Chrystus wyrusza w świat, aby ocalić prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia.