Profilaktyka WZW A

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU A

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie  informuje o obserwowanym w całym kraju i w województwie śląskim wzroście liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A.

Na terenie Jaworzna w okresie od 1 stycznia do 15 października 2017r. odnotowano 5 przypadków zachorowań.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

• spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),
  • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
  • kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Dostępna jest skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

• osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi
  • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

WZW TYP A HIGH QUALITY POPRAWIONE ZAKAZIC PLAKATWZW TYP A HIGH QULITY POPRAWIONE ZAKAZIC FB

Ulotka A4 wzw typu A