„Dzień wody w Biedronkach”

Służy do picia, służy do mycia,

bez niej na Ziemi nie byłoby życia.

Ta zagadka wprowadziła dzieci z „Biedronek” w tematykę zajęć związanych ze Światowym Dniem Wody, które odbyły się 21 marca w naszej grupie. W tym dniu przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane przez rodziców na kolor niebieski, reszta była dla nich niespodzianką. Zajęcia poprzedziło rozdanie naszyjników z symboliczną kroplą wody. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak wielkie znaczenie ma woda w życiu ludzi, roślin, zwierząt i do czego ją wykorzystujemy. Nauczycielka przypomniała dzieciom, w jaki sposób mogą one podczas codziennych czynności oszczędzać wodę. Potem stworzyliśmy grupowe mini laboratorium, gdzie dzieci wykonywały doświadczenia sprawdzające właściwości wody. Podczas doświadczeń dowiedziały się, że woda występuje najczęściej w postaci cieczy, jednak może ona być również ciałem stałym (lód) a także gazem (para wodna). Maluszki wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą ćwicząc umiejętność wnioskowania. Nie zabrakło wspólnych zabaw uwielbianych przez dzieci podczas których mogły wykazać się posiadaną wiedzą na temat kolorów. Zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci. Daje możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami, rozwija umiejętność współdziałania, podporządkowania się i obcowania z innymi. Otaczające nas kolory rozwijają myślenie, inteligencję, wyobraźnię. Podczas podsumowania zajęć okazało się, że dzieci zapamiętały dużo wiadomości ale i też wspaniale się bawiły przy doświadczeniach. Mam nadzieję, że Dzień Wody wpisze się na stałe w kalendarz świąt w naszej grupie.
Anna Pederska