Czary-mary

Czary-mary, czyli wróżby andrzejkowe w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Zs3

Każdy z nas jest zainteresowany tym co czeka go w przyszłości, czy spełnią się jego oczekiwania, czy będzie szczęśliwy. Zgodnie z tradycją, chwilą kiedy można poznać choć rąbek tej tajemnicy jest wieczór andrzejkowy. Dawno podchodzono do wróżb bardzo poważnie i to co wskazały uznawano za prawdę. Współcześnie jest to raczej świetna zabawa z przymrużeniem oka, w której chętnie wszyscy uczestniczymy. W naszym przedszkolu wprowadzamy tę magiczną atmosferę co roku integrując społeczność przedszkolną, która bierze udział w różnych zabawach i wróżbach związanych z ludową tradycją wieczoru andrzejkowego . Tak też było 30 listopada nauczycielki przebrane za wróżki odczytywały przedszkolakom wróżby dotyczące zawodów, znaczenie wybranych kolorów, kwiatów , zwierząt, wylosowanych przedmiotów. Wróżono z gwiazd, butów ustawianych jeden za drugim. Dużą radość sprawiła dzieciom wróżba z cukierkami, z których po odwinięciu wypadały karteczki z andrzejkową przepowiednią. Swoją energię starszaki i maluszki rozładowały tańcząc w rytm zabaw przeplatających wróżby: „ Taniec Duszków”, „ Czarowanie”, „ Gwiazdeczki”, „ Taniec wróżek”. Nasze przedszkolaki nie opuszczał w czasie zabawy andrzejkowej dobry nastrój, dlatego poznane tradycje ludowe na pewno przekażą w przyszłości następnym pokoleniom.

Anna Pederska, Anna Gurbisz, Joanna Łęgowska