Międzynarodowy Dzień Teatru w grupie Kubusia Puchatka

 

Dzieci z grupy „ Kubusia Puchatka” od początku roku szkolnego uczestniczą w życiu kulturalnym. W czasie dotychczasowych kontaktów z teatrem podczas oglądanych przedstawień dowiedziały się, że nie tylko można odnaleźć w nim wiele pozytywnych wzorów zachowań, ale również rozwijać myślenie, czy wyostrzać procesy postrzegania i uwagi. Miały też okazję uczestniczyć już w zajęciach związanych z teatrem podczas wycieczki do Śląskiego Teatru Laki i Aktora Ateneum. Zapoznały się wówczas z budową teatru, dowiedziały się kto w nim pracuje, jak powstaje spektakl i poznały wskazówki dotyczące zachowania się w tym miejscu. Starszaki rokrocznie włączają się także w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest dnia 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. W tym roku uczciły to święto oglądając bajkę muzyczną o przygodach dobrze znanej przedszkolakom postaci stworzonej przez K. Makuszyńskiego i M. Walentynowicza „Koziołku Matołku” w wykonaniu aktorów Teatru Zagłębia i Śląska, goszczących na scenie MDK im. Z. Kurdzielskiego. Oglądany spektakl pełen był zaskakujących puent i zwrotów akcji. Szczegółowo dopracowana scenografia i kostiumy rozbudziły wyobraźnię dzieci, a ciekawa treść spektaklu porwała wszystkich do wspólnej zabawy! Dodatkową atrakcją dla małych widzów była możliwość bezpośredniego kontaktu z aktorami w czasie trwania spektaklu, którzy schodzili ze sceny tworząc porozumienie pomiędzy sceną a widownią. To sprawiło, że był to pełnowartościowy dla nas spektakl teatralny. Uczestnicząc w takich przedstawieniach dzieci dorastają do roli widza i odbiorcy sztuki. Wychowanie przez sztukę kształtuje u nich nie tylko wrażliwość estetyczną, ale również ogólną kulturę i postawy moralne.

opracowała: Anna Pederska

Zdjęcie użytkownika Zespół Szkół nr 3 w Jaworznie.
Zdjęcie użytkownika Zespół Szkół nr 3 w Jaworznie.
Zdjęcie użytkownika Zespół Szkół nr 3 w Jaworznie.
Zdjęcie użytkownika Zespół Szkół nr 3 w Jaworznie.