Zajęcia „Koła Małego Artysty” w świątecznym nastroju

Każdy nauczyciel doskonale wie jak ważne jest rozwijanie indywidualnych zainteresowań i pasji dzieci. Przedszkolaki różnią się bowiem między sobą, ujawniają odmienne zdolności i talenty. W naszym przedszkolu skupiamy się na odkrywaniu w naszych wychowankach tego co jedyne w swoim rodzaju i wybitne. Fascynacje dzieci należy wspierać i pielęgnować organizującą im odpowiednie warunki do ich rozwoju. Dlatego też w naszym przedszkolu prowadzimy różnego rodzaju koła zainteresowań, dzięki którym przedszkolaki mają możliwość rozwijać drzemiące w nich talenty i zdolności. Jednym z nich jest „ Koło Małego Artysty” prowadzone w grupie Kubusia Puchatka. Głównym jego założeniem jest rozwijanie zdolności, pomysłowości i pasji plastycznych dzieci, uwrażliwianie na piękno, gdyż jest to jeden z elementów wszechstronnego rozwoju przedszkolaka. Na zajęciach „ Koła Małego Artysty” dzieci bawią się plastyką, poznają nowe techniki plastyczne, uczą się tworzyć coś niepowtarzalnego z różnorodnych materiałów. Stawiamy na oryginalność dziecięcych prac, a przede wszystkim dążymy do wzmacniania wiary we własne możliwości przedszkolaka. Bardzo istotna jest samodzielność dziecka w czasie tworzenia, a także radość płynąca z możliwości poznawania i tworzenia czegoś nowego – indywidualnego i wyjątkowego. W grudniu tematyka naszych zajęć związana była ze Świętami Bożego Narodzenia , które zbliżają się wielkimi krokami. Celem naszych zajęć było podtrzymywanie świątecznych tradycji i wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta. Na zajęciach „ Koła Małego Artysty” dzieci tworzyły wymarzone przez siebie choinki, swoje własne anioły i ozdoby choinkowe. Starszakom bardzo podobały się te zajęcia, przyniosły im wiele radości, wywołały miłe wrażenia i doznania zmysłowe, które pobudziły je emocjonalnie i związały uczuciowo z tradycjami. To z kolei skłoniło ich do podjęcia własnych działań , do wyrażenia siebie – do ekspresji artystycznej. Dlatego tak istotną sprawą było zapewnienie dzieciom możliwości wypowiedzenia się poprzez twórczość artystyczną na temat swoich marzeń.

opracowała: Anna Pederska