„Planeta Odkrywców”

Cykl zajęć naukowego koła „Planeta Odkrywców” w ramach Ogólnopolskiego konkursu „Być jak Ignacy”, tym razem o Marii Skłodowskiej – Curie.
Uczniowie poznali życie i twórczość Marii – polskiego naukowca, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Czy wiecie, że razem z mężem Piotrem odkryli dwa pierwiastki promieniotwórcze: polon (na cześć Polski, której wówczas nie było na mapie) oraz rad (promieniujący w ciemności na niebiesko, dlatego przezwali go robaczkiem świętojańskim)? Koło naukowe uczestniczyło w zajęciach laboratoryjnych, sprawdzało dokładność pomiaru objętości przy pomocy zlewki, kolby, menzurki, a także pipety. Uczniowie wykonali kilka eksperymentów z sodą i octem (np. wybuch wulkanu) oraz sprawdzali odczyn różnych roztworów wywarem z czerwonej kapusty. Przypominali sobie budowę atomu, jego położenie w układzie okresowym, odróżniali atomy od cząsteczek, zapisywali równania reakcji, a potem je konsumowali, ponieważ używali do tego słodkich m&m’sów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 🙂