Grupa Kubusia Puchatka w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

Dnia 20.10.2015r. grupa Kubusia Puchatka wybrała się na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach na lekcje muzealną pt: „Praca z obrazami”.

Gdy dotarliśmy na miejsce oczom dzieci ukazał się nowoczesny budynek. Weszliśmy do środka. Odszukaliśmy naszą przewodniczkę i  po krótkim zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi w muzeum przeszliśmy do sali wystawowej, którą wypełniały obrazy w pięknie zdobionych ramach , pejzaże, portrety, martwa natura. W pierwszej części spotkania dzieci dostały zdjęcia reprodukcji obrazów z zadaniem znalezienia różnic ukrytych na fotografiach. Zwracaliśmy też uwagę na  kolory, czas w jakim obraz został namalowany i inne szczegóły. W dalszej części Pani zaproponowała dzieciom szukanie właściwego obrazu po zaprezentowanym fragmencie. Kolorowaliśmy też wybrane dzieło sztuki i układaliśmy puzzle będące kopią jednego z obrazów. Po takiej wyczerpującej lekcji postanowiliśmy zwiedzić muzeum. Zobaczyliśmy część wystawy poświęconą sztuce współczesnej, m.in. malarstwie abstrakcyjnemu. Oglądaliśmy też wystawę strojów teatralnych i operowych. Na zakończenie zobaczyliśmy panoramę Katowic wjeżdżając szybem kopalnianym na taras widokowy. Cały wyjazd był dla dzieci ogromnym przeżyciem. Za najlepszą rekomendacje naszego wyjazdu uważam zapowiadany przez dzieci powrót, ale następnym razem z rodzicami.

Joanna Łęgowska