”Amelia”

”Amelia” dramat w reżyserii Jeana Pierrea Jueneta.  Scenariusz do filmu napisany przez Jeana Pierrea Jueneta oraz Guillaumea Lauranta.  Premiera filmu odbyła się 25 kwietnia 2001 roku. W Polsce ukazał się 19 października 2001 roku.

Opowiada on o dziewczynce, która w dzieciństwie nie miała przyjaciół i była uczona w domu przez matkę , ponieważ ojciec podejrzewał u niej wadę serca. Rodzice nie okazywali jej uczuć , byli bardziej zajęci sobą niż Amelią. Kiedy matka dziewczynki zginęła w wypadku, została ona sama z ojcem. Kiedy Amelia dorosła ,wyprowadziła się z domu i podjęła pracę w kawiarni Montmartre. Żyła spokojnie i cicho, aż do dnia , kiedy znajduje u siebie w domu pudełko ze skarbami z dzieciństwa pewnego chłopca. Amelia postanawia odszukać mężczyznę i oddać mu pudełko. Widząc wzruszenie na twarzy mężczyzny po oddaniu pudełka postanawia, że od tej pory będzie uszczęśliwiać innych ludzi. Całości tego dzieła dopełnia wyjątkowa ścieżka dźwiękowa autorstwa Yann Tiersena. Ogromne wrażenie zrobiła również scenografia. Według mnie naprawdę warto obejrzeć ten film. To prawdziwy hymn na cześć człowieka.